Udogodnienia dla niepełnosprawnych

Sala bankietowa, regionalne potrawy

Wiata grilowa, miejsce na ognisko

Bezpłatny, szybki Internet

Istebna / Koniaków / Jaworzynka

Gmina Istebna położona jest w południowej części województwa śląskiego. Często jest ona nazywana Trójwsią Beskidzką, bowiem w jej skład wchodzą trzy malownicze wioski rozłożone na stokach Beskidu Śląskiego: Istebna, Jaworzynka i Koniaków. Jest to obszar pogranicza, sąsiadujący z Czechami i Słowacją. Trójwieś znana jest z kultywowania tradycyjnego rękodzieła – koronki, rzeźby, haftu, snycerki, zwiedzić można tu wiele galerii, pracowni oraz wystaw.

Atrakcje Trójwsi:

Lp.
NAZWA
ODLEGŁOŚĆ
OPIS
WIĘCEJ...
 1. "Kurlawa" Chata Kawuloków  18km Chata Jana Kawuloka to zabytkowa izba regionalna powstała w 1863 roku. Należała kiedyś do Jana Kawuloka, wybitnego propagatora kultury regionalnej, twórcy instrumentów ludowych i gawędziarza z Istebnej.  Strona WWW
2. 

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki

 17km  Izba Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej – prywatne muzeum poświęcone wybitnemu polskiemu himalaiście Jerzemu Kukuczce. Obecnie prowadzone jest przez jego żonę, Cecylię. Strona WWW 
3.  Kolyba na Szańcach 22km   Centrum Pasterskie w Koniakowie, Bacówka, Gazdówka, Wystawa Pasterska, Sklep Góralski Strona WWW
4.  Muzeum na Grapie 19km   Muzeum regionalne „Na Grapie” w Jaworzynce zostało otwarte w dniu 19 czerwca 1993 roku z inicjatywy wielkiego miłośnika cieszyńskiej ziemi, poety i pisarza Jerzego Ruckiego.

Rucki pisał wiersze oraz opowieści związane z Jaworzynką, posługując się archaiczną gwarą zakątka istebniańskiego. Śladem pozostawionym po sobie  stały się tomiki wierszy, zbiory wspomnień a przede wszystkim zorganizowane przez niego muzeum, pokazujące skrawek dawnego życia miejscowych górali.

Strona WWW 
5.  Muzeum Koronki w Koniakowie 22km 

 Muzeum powstało w 1962 roku, a zobaczyć w nim można wiele ciekawych koronek i “uheklowanych” arcydzieł, znanych na całym świecie.

Muzeum koronki
czynne po uzgodnieniu telefonicznym.

Tel.: 33 855 64 23 

Sam możesz podpatrzyć oraz poznać tajniki sztuki koronczarskiej i to od samych mistrzyń tego rękodzieła.
-> -> ->
 Panie które chętnie nauczą podstaw heklowania koronek oraz u których można zamówić sobie poszczególne wzory oraz wyroby koronczarskie to m.in.:
Krystyna Kajzar – 695 629 41; www.kajzar.pl; 
Beata Legierska: Istebna, tel. +48 606 557 292;
Dorota Juroszek: Koniaków, tel. 609 588 788, www.pikotek.pl; 
Krystyna Gazur: Istebna, tel. +48 33 855 64 48;
Zuzanna Gwarek - 33-855 64 23.

 

© 2019 Apartamentywisla.eu. CMS Pro3W, wykonanie: Pro3W